а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пројаде

пројадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да јаде за првпат или по определен прекин.
Англиски: eat Албански: haj, ushqehem
Примери:
Детето пројаде леб.
Оперираниот пациент сѐ уште не пројал.
2. Направи дупка со гризење, триење и сл.
Англиски: bite Албански: gërryej
Примери:
Глувците во подрумот ја пројале старата облека.
3. Изеде сѐ за кратко време, набрзина.
Англиски: eat Албански: haj shpejt
Примери:
Доцнеше на час, па појадокот го пројаде по пат.
Пројадоа сѐ, испија и си заминаа.
4. (се пројаде) се истенчи, се излити
Англиски: wear out Албански: hahem, sosem
Примери:
Јажето се пројаде на јазолот, исечи го тој дел.
Изведенки
1. пројадува несв.
(се) пројадуваат
2. пројадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи