а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пројави

пројават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искаже, открие особина, квалитет.
Англиски: reveal Албански: tregon, shpreh
Примери:
Пројави желба.
Уште од мала возраст пројавил интерес за литературата.
2. (се пројави) Се покаже, се изрази со некоја особина, квалитет.
Англиски: emerge Албански: dal, shfaqem
Примери:
Се пројавија неговите вонредни способности.
Во текот на работата се пројавија определени слабости.
Изведенки
1. пројавува несв.
(се) пројавуваат
2. пројавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи