а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проѕирност

проѕирноста
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е јасно, видливо.
Англиски: transparency
Примери:
Проѕирноста на неговите намери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи