а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проѕирка

мн. проѕирки
Вид збор: Именка, женски род
Мала пукнатина, процеп, дупче.
Англиски: peephole
Примери:
Ги затвори сите дупки и проѕирки.
Изрази
(гатанка) Ѕид ѕидосано, вар варосано, нигде дупка ни проѕирка - јајце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи