а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проѕевка

мн. проѕевки
Вид збор: Именка, женски род
Широко отворање на устата со вдишување и издишување големо количество воздух.
Англиски: yawn
Примери:
Проѕевката ги фати сите во собата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи