а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проѕева

(се) проѕеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вдишува и издишува воздух со продолжено широко отворање на устата.
Англиски: yawn
Примери:
Од досада почна да се проѕева.
Детето подзамижано се проѕеваше.
Таа се проѕеваше и збореше по телефон.
Изведенки
проѕевање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи