а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошие

прошијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Шие низ нешто дебело.
Албански: qep tej për tej
Примери:
Ја прошил книгата.
2. Шие лабаво, без да се затега многу конецот на поголеми растојанија.
Албански: qep lirshëm
Примери:
Го проши ракавот пред да го помине на машина.
Изведенки
1. прошива несв.
прошиваат
2. прошивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи