а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прошетка

мн. прошетки
Вид збор: Именка, женски род
Движење по определена патека заради рекреација или забава.
Англиски: walk Албански: shëtitje
Примери:
Навечер излегувавме на прошетка по корзото.
Неделна прошетка до Водно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи