а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процени

проценат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Врши, прави процена.
Англиски: appraise Албански: vlerësoj, çmoj
Примери:
Комисијата ја процени штетата од поплавите.
2. Даде, донесе мислење, став.
Англиски: estimate Албански: vlerësoj
Примери:
Тој процени дека не треба да влезе во конфликт.
Тој ја процени ситуацијата како многу опасна за него.
Изведенки
1. проценува несв.
проценуваат
2. проценување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи