а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процена

мн. процени
Вид збор: Именка, женски род
1. Оценување на вредноста на нешто.
Англиски: estimate Албански: vlerësim
Примери:
Процена на штетата ќе направи посебна комисија.
Изврши процена на вредноста на објектот.
2. Мислење или суд за нешто што треба да се направи или нешто веќе направено.
Англиски: assessment Албански: vlerësim
Примери:
Според мојата процена тоа е добар предлог.
Лоша процена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи