а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процеди

процедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исцеди течност низ нешто.
Англиски: sift Албански: kulloj, filtroj
Примери:
Го процеди измолзеното млеко.
2. Изусти низ заби.
Англиски: mutter Албански: përshpërit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој процеди низ заби неколку збора што никој не ги разбра.
Изведенки
1. процедува несв.
процедуваат
2. процедување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи