а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процвета

процветаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да цвета.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Употреба: Ботаника
2. Постигне висок степен на развој, подем, благосостојба.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Изведенки
1. процветува несв.
процветуваат
2. процветување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи