а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прохибиција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. забрана
Англиски: prohibition Албански: ndalesë, prohibicion
2. Забрана да се произведува, да се продава и да се точи алкохол.
Англиски: Prohibition Албански: prohibicion, ndalesë
Употреба: Историја
Примери:
Во времето на прохибицијата тој се збогатил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи