а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профучи

профучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине со голема брзина и звук.
Англиски: swish Албански: kalon me ushtimë
Примери:
Неколку куршуми профучија покрај ушите.
2. пролета
Англиски: fly Албански: fluturon
Примери:
Профучиле дните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи