а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профункционира

профункционираат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да функционира.
Англиски: function
Примери:
Притоа, важно е да профункционираат и повеќе лиценцирани откупувачи и центри за рециклирање на отпад.
Тоа никогаш не профункционира во практиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи