а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профрчи

профрчи
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пролета со шум.
Англиски: whizz
Употреба: Разговорно
Примери:
Куршумот профрчил покрај неговата глава.
2. Помине со голема брзина.
Англиски: whizz
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Успеал да му го види лицето кога профрчил неговиот автомобил покрај него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи