а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проформа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Формално, за да се задоволи формата.
Англиски: pro forma Албански: proformë
Употреба: Економија , Неменлив збор
Примери:
Проформа фактура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи