а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профит

мн. профити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6653
1. Финансиска добивка, заработка изразена во пари; остаток по одбивањето на сите трошоци за производство.
Англиски: profit Албански: fitim
Употреба: Економија
Примери:
Нето профит.
Годишен профит.
2. корист, добивка
Англиски: advantage Албански: avantazh, përfitim