а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профитер

мн. профитери
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се стреми во секоја ситуација, често и на незаконски начин да се обогати, да извлече материјална корист.
Англиски: profiteer
Изведенки
профитерски прид.
профитерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи