а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профитен

профитниот
Вид збор: Придавка
Што работи врз основа на профит.
Англиски: profit
Употреба: Економија
Примери:
Тоа е профитна организација која стопанисува и заработува пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи