а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профитабилен

профитабилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 21540
Што носи профит.
Англиски: profitable Албански: profitabil
Употреба: Економија
Примери:
профитабилна компанија
Изведенки
1. профитабилност ж.
2. профитабилно прил.
Пример: Сите компании работат профитабилно на задоволство на државата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК