а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

професор

мн. професори
Вид збор: Именка, машки род
1. Наставник со завршено факултетско образование.
Англиски: professor Албански: profesor
Употреба: Образование
Примери:
Средношколски професор.
Професор по македонски јазик.
2. Највисоко звање на универзитет и висока школа.
Англиски: professor Албански: profesor
Употреба: Образование
Примери:
Редовен професор.
Вонреден професор.
Предавањата на професорот ги следеа голем број студенти.
Изведенки
1. професорка ж.
мн. професорки
2. професорски прид.
професорскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи