а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

професионализам

(едн.) професионализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Занимање со нешто како со професија.
Англиски: professionalism Албански: profesionalizëm
2. Квалитет или типично својство за определена професија (вештина, компетентност).
Англиски: professionalism Албански: profesionalizëm
3. Збор или израз што се употребува во определена професионална средина.
Англиски: terminology Албански: profesionalizëm
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи