а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

професионален

професионалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на професија и на професионалец.
Англиски: professional Албански: profesional
Употреба: Економија
Примери:
Професионална ориентација.
2. Што е својствен за некоја професија.
Англиски: professional Албански: profesional
Примери:
Професионални болести.
3. Што е добар во својата професија.
Англиски: professional Албански: profesional
Примери:
Професионален однос.
Изведенки
1. професионално прил.
Пример: Професионално ја изведе работата.
2. професионалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи