а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профан

профаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е свртен кон овој свет, што не е црковен.
Англиски: profane
Примери:
профана литература
профана архитектура
2. обичен, прост, вулгарен
Англиски: vulgar
Примери:
профана кафеанска пејачка
3. Неупатен, невешт во некоја област.
Англиски: unskilled
4. пагански
Англиски: pagan
Употреба: Религија
Примери:
профани обичаи
Изведенки
1. профано прил.
Пример: Профано однесување.
2. профаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи