а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

профактура

мн. профактури
Вид збор: Именка, женски род
Фактура испратена пред нарачката, како понуда; провизорна фактура.
Англиски: provisional invoice Албански: profaturë, pro forma
Употреба: Економија
Примери:
Прво платите ја профактурата, па ќе ви ги испратиме производите што ги нарачавте.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи