а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проучувач

мн. проучувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши проучување на нешто.
Англиски: researcher, scholar
Примери:
проучувач на литературни дела
FlexiMac
 менување на македонски глаголи