а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проучи

проучат
Вид збор: Глагол, свршен
Разгледа, анализира, изучи добро, детално; простудира.
Англиски: analyse Албански: analizoj, studjoj
Примери:
Тој го проучи новиот закон.
Тие ја проучија содржината на новите предлог-мерки.
Изведенки
1. проучува несв.
проучуваат
2. проучување ср.
глаг. им.
Пример: Најновите проучувања го докажаа тврдењето на научникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи