а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проусти

проустат
Вид збор: Глагол, свршен
Прозбори, каже нешто.
Англиски: talk
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Потстана и проусти плашливо, но доста гласно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи