а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протуѓер

мн. протуѓери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што јавно ги соопштува вестите на улица, со викање.
Англиски: barker
Употреба: Архаизам
Изведенки
протуѓерски прид.
протуѓерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи