а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протупоти

протупотат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине со тупот.
Примери:
Протупоте со нозете по подот.
Некој протупоти по скалите.
Коњите протупотија по улицата, ама брзо одминаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи