а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протрча

протчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со трчање помине покрај некого, нешто или низ некое место.
Англиски: run through Албански: vrapoj, ngas
Примери:
Јуниорите го протрчаа последниот круг.
Маратонците протрчаа и низ нашето село.
Еден гуштер протрча низ калдрмата во дворот.
2. Помине набрзина низ некој перод од животот.
Англиски: run through Албански: kaloj, shkoj
Примери:
Протрча низ младоста без ништо да научи.
Протча низ животот, ништо не направи, ништо не создаде.
Изведенки
протрчува несв.
протрчуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи