а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протркала

протркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Тркала малку, кратко време.
Англиски: roll
Примери:
Го протркала бурето и го кладе во визбата.
Го протркала залакот низ беззабата уста и едвај го голтна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи