а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протрие

протријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истрие малку, краткотрајно, најчесто за дел од телото.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Сонливо ги протри очите и седна во постелата.
Ги протри очилата со едно крајче и си ги стави на носот.
2. (се протрие) Се истрие малку, донекаде.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Таа се протри по носот и стана.
Изведенки
1. протрива несв.
(се) протриваат
повт.
2. протривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи