а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протресе

протресат; протреси, протресета; протресов, протресоа; протресол; протресле; (ќе) протресев, (ќе) протресеа; (ќе) протресел; протресен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9716
1. Тресе малку, краткотрајно или одвреме навреме.
Англиски: shake Албански: dridh, tund
Примери:
Стариот силно го протресе синот за рамениците.
Тој силно го протресе стеблото и малите сочни плодови паѓаа околу него.
2. (ме, те, го... протресе) Почувствува треска.
Англиски: feel shaky Албански: dridh
Употреба: Медицина
Примери:
Ме протресе малку и ми помина.
Изведенки
1. протресува несв.
протресуваат
2. протресување ср.
глаг. им.