а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протојазик

мн. протојазици
Вид збор: Именка, машки род
Исконски, почетен јазик.
Англиски: protolanguage
Употреба: Лингвистика
Примери:
Сите јазици потекнуваат од тој древен протојазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи