а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протоѓакон

мн. протоѓакони
Вид збор: Именка, машки род
Прв, постар главен ѓакон во епархијата, особено при катедрален или соборен храм, едно од најглавните лица при служењето на епископите.
Употреба: Црковен термин
Изведенки
протоѓаконски прид.
протоѓаконскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи