а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проточен

проточни
Вид збор: Придавка
Што се движи, што работи со помош на вода што тече.
Англиски: continuous-flow
Употреба: Технологија
Примери:
проточен бојлер
проточни хидроцентрали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи