а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протон

мн. протони
Вид збор: Именка, машки род
Елементарна честичка, составен дел од атомското јадро.
Англиски: proton Албански: proton
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи