а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протолкува

протолкуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши толкување на нешто, објасни значење на нешто.
Англиски: interpret Албански: interpretoj
Примери:
Тој го протолкува напишаното.
2. Објасни или сфати, интерпретира нешто.
Англиски: explain Албански: spjegoj
Примери:
Постапката ја протолкуваат како хуман гест.
Изведенки
протолкуван прид.
протолкувана
Пример: погрешно протолкувана изјава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи