а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проток

мн. протоци
Вид збор: Именка, машки род
1. морска теснина
Англиски: strait Албански: ngushticë
Употреба: Географија
2. протекување, течење, истечување
Англиски: percolation Албански: rrjedhë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи