а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протоколарен

протоколарни
Вид збор: Придавка
1. записнички
2. Во дипломатијата - што се однесува на протокол.
Употреба: Дипломатија
Примери:
Протоколарна посета.
Изведенки
1. протоколарно прил.
Пример: Почесната гарда беше протоколарно построена.
2. протоколарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи