а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протне

протнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. провре
Англиски: sqeeze through Албански: shtie, pëbiroj
Примери:
Протне конец низ игла.
2. (се протне) се провре
Англиски: sqeeze through Албански: përbiroj
Примери:
Се протна низ вратата.
Изведенки
1. протнува несв.
(се) протнуваат
2. протнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи