а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проткае

проткајат; проткај, проткајте; проткав, проткаа; проткал; проткан; (ќе) проткаев, (ќе) проткаеја; (ќе) проткаел; проткаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14085
1. Вткае нешто низ нешто во процесот на ткаење, украси нешто со ткаење.
Англиски: weave in Албански: thur, vej
2. Внесе чувство, топлина, нешто лично и сл. во атмосфера, уметничко дело и др.
Англиски: incorporate Албански: inkorporoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Љубовта кон татковината го проткале од дело од почетокот до последниот ред.
3. (се проткае) влезе, содржи
Англиски: build in Албански: përmban
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие мотиви се проткале во сите песни во стихозбирката.
Изведенки
1. проткајува несв.
(се) проткајуваат
2. проткајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК