а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протина

(се) протинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
протне, провре
Англиски: sqeeze through
Примери:
Протина ластик низ подвивка.
Изведенки
протинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи