а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противтежа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Тежина за неутрализација или како рамнотежа на друга.
Англиски: counterweight Албански: kundërpeshë
Употреба: Технологија
2. Тврдење, доказ како рамнотежа или неутрализација на нешто друго.
Англиски: counterbalance Албански: kunderpeshë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи