а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противстав

Види и: став (м.)
мн. противставови
Вид збор: Именка, машки род
Став спротивен на нечиј друг.
Англиски: opposite position
Примери:
Имено министерот, во противстав на неговиот колега, се огласи веднаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи