а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противстави

противстават
Вид збор: Глагол, свршен
Се противи, зема став против некого или нешто.
Англиски: oppose
Изведенки
1. противставува несв.
(се) противставуваат
2. противставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи