а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противсредство

мн. противсредства
Вид збор: Именка, среден род
Средство што дејствува против влијанието на некое друго средство.
Англиски: antidote
Примери:
Нашата екипа не најде противсредство да ја пробие противничката одбрана.