а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противречи

противречат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Не се согласува со нешто, се спротивставува на нешто.
Англиски: contradict Албански: kundërshton
Примери:
Тој постојано му противречеше на надзорникот.
2. Во спротивност е со нешто, не соодветствува.
Англиски: contradict Албански: kontraditë
Примери:
Објавените резултати противречат на досегашните сознанија.
Ваквото решение му противречи на уставот.
3. (се провречи) Зборува протвречно.
Англиски: contradict Албански: kontraditë, kundërshton
Примери:
Тој си противречи себеси често и упорно.
4. (се противречи) Се спротивставуваат еден на друг.
Англиски: contradict Албански: kundërshton
Примери:
Тие упорно си противречеа еден со друг.
Изведенки
противречење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи